انواع مدل های فن کویل با برترین برندهای داخلی و خارجی

انواع مدل های فن کویل با برترین برندهای داخلی و خارجی


فن کویل چیست؟ انواع آن کدامند؟ 

فن کویلها دستگاه های مناسبی برای تهیه مطبوع و تامین سرمایش و گرمایش یک محیط مانند بیمارستان، ادارات، مراکز تجاری و منازل را دارا می باشد، از پرفروشترین انواع آن میتوان به فن کویل زمینی و فن کویل کاستی اشاره نمود که از نظر هزینه نصب و هزینه اجرا نصبت به دیگر هم نوعان خود پایین تر می باشد. همراه ما باشید تا برایتان تمام مدل ها را بررسی کنیم و در مورد هر کدام توضیح مختصری بدهیم.

کنترل فن کویلها به وسیله یک سوئیچ دستی خاموش و روشن و یا یک ترموستات انجام می پذیرد، برای تنظیم دما توسط ترموستات به فن یا شیر کنترل فرمان میدهد که با تغییر دور فن یا تغییر میزان دبی آب ورودی به داخل کویل دمای مطلوب برای محیط را بدست آورد.

اساس کار این دستگاه توسط دو شیر آب سرد و گرم که از طریق مخزن اصلی داخل چیلر تامین می شود می تواند دمای محیط را تنظیم نماید، برای اینکه  انرژی تولید شده توسط مولد انرژی را به محیط اطراف خود انتقال دهند معمولاً از دو لوله آب گرم و سرد و یا چهار لوله ( هر دو واحد گرمایش و سرمایش به صورت همزمان)بهره می برند.

 

انواع فن کویل:

کاستی:

فن کویل کاستی به دلیل طراحی که داخل سقف قرار می گیرد و ظاهر از آن در داخل فضای خانه دیده نمیشود به این نام شهرت یافته، فن کویل کاستی در عین کم جا بودن زیبایی خود را نیز دارند و عمده خرید مراکز تجاری و ادارات لوکس از این نوع فن کویل کاستی استفاده می کنند، به یاد داشته باشید قبل از خرید نوع کاستی از نصب آن در داخل سقف های کاذب نازک و همچنین پمپاژ مناسب آب درین  به خارج از آن مطمئن شوید.

کاستی یک طرفه:

از این دستگاه تهویه مطبوع در سیستم های تهویه مرکزی استفاده می شود و عمده جابجایی هوا به یک طرف می باشد، نصب فن کویل کاستی یک طرفه بسیار راحت و آسان می باشد.

کاستی چهار کاناله:

در داخل فن کویل چهار کاناله که دارای خروجی از چهار جهت می باشد یک پمپ درین نصب شده است که برای خارج کردن آب کندانس مجهز شده است، کنترل گرما و سرمای فن کویل کاستی چهار کاناله از طریق یک ریموت از راه دور قابل انجام است.

سقفی توکار:

در این فن کویل سقفی مشتری می تواند خروجی هوا را در هر مکانی که بخواهد داشته باشد، نصب فن کویل توکار بسیار ساده است و عمدتاً در فضاهای ورودی در بالای سقف کاذب یک دریچه برای نصب فن کویل توکار قرار دارد و از طریق این دریچه برای دسترسی نصاب و تعمیر کار استفاده می شود.

کانالی:

فن کویل های کانالی دارای فشار استاتیک بالایی هستند، این مدل مانند هم نوعان مشابه خود یعنی نوع سقفی در داخل سقف های کاذب نصب می شود، تنها تفاوت در میزان صدای تولیدی و حجم هوای انتقالی می باشد فن کویلهای کانالی دارای صدای بلند می باشند از این رو در داخل راهروهای ساختمان و یا در داخل لابی و یا در مکان هایی دارای سقف بلند استفاده می شوند.

زمینی:

از جمله پر کاربردترین مدل های فن کویل در ایران فن کویل زمینی می باشد، فن کویل زمینی در مکان هایی استفاده می شود که توانایی نصب در داخل سقف کاذب وجود ندارد، هزینه نصب نوع زمینی از دیگر دستگاه ها پایین تر می باشد ولی تنها ایراد آن اشغال فضای داخلی منزل یا اداره جات می باشد، در نوع زمینی و ایستاده به دو صورت پایه دار و بدون پایه در بازار موجود می باشد در نوع پایه دار دریچه مکش هوا در زیر تعبیه شده است و در نوع بدون پایه دریچه مکش در جلوی دستگاه تعبیه شده است و کار ورود هوا از طریق فیلترهای قابل شستشو از جنس آلومینیوم قابل انجام می باشد.

اگر به دنبال خرید فن کویل برای منزل خود و یا محل کار هستید ولی نمی دانید کدام مدل برای شما کارایی بهتری دارد کافیست با تلفن های 09121835042 و یا 79402000-021 تماس حاصل نمایید تا کارشناسان فروش ما شما را در انتخاب بهترین مدل راهنمایی نمایند، خریدی مطمئن با برترین برندهای داخلی و خارجی، همراه با ضمانت خرید ارزان از طریق ماندگار تجهیز طلایی.

کاربردهای فن کویل:

 • زمانی که می خواهیم به صورت جداگانه دمای هر محیط را تنظیم نماییم.
 • استفاده از سیستم کویل از انتقال آلودگی در محیطهای جدا از هم جلوگیری می نماید.
 • کاربردهای مناسب برای: هتل ها، ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها، ساختمان های تجاری و اداری و ... می باشد.

مزایای استفاده از فن کویل:

 1. لوله کشی در این نوع از دستگاه تهویه مطبوع نیاز به فضای زیادی ندارد و برعکس داکت اسپلیت و یا چیلر هزینه آن نیز پایینتر می باشد.
 2. می تواند به راحتی با یک سیستم چیلر حرارتی مرکزی کار کنند.
 3. برای کاهش هزینه های انرژی می توان میزان حرارت هر محیط را به صورت جداگانه تنظیم نمود.
 4. از آنجایی که با کمترین میزان دمای آب گرم می شوند برای مناطقی که سیستم گرمایش پنل خورشیدی است بسیار مناسب می باشد.
 5. برای طراحی و سیم کشی و لوله کشی تأسیسات از کانالهای بزرگ مورد نیاز برای یک سیستم تمام هوا ساده تر است.

سیستم لوله کشی :

از نظر سیستم لوله کشی به دو نوع دو لوله و چهار لوله تقسیم می شوند که در ادامه هر کدام از این ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • در نوع دو لوله یک لوله وظیفه ورودی و لوله دیگر خروجی را بر عهده دارد که بر حسب نیاز در هر فصل آب گرم و یا سر به داخل فن کویل وارد می شود.
 • در نوع چهار لوله دو لوله وظیفه تامین آب و دو لوله وظیفه خارج کردن را بر عهده دارند، این موضوع باعث می شود در هر زمان از فصل که بخواهیم بتوانیم هوای سرد و گرم را داشته باشیم، این مزیت برای بخش های مختلف خانه و یا مکان های اداری که نیاز دارد هر بخش به صورت مجزا گرم یا سرد باشد باعث افزایش فروش فن کویلهای چهار لوله شده است. در نوع چهار لوله امکان اتصال دو کویل مجزا وجود دارد که هر کدام کار سرمایش و یا گرمایش محیط را به صورت مجزا و همزمان انجام خواهند داد.

فن کویلها ممکن است به  شبکه لوله کشی  با طرح خاصی مجهز باشند مانند  طرح بازگشت مستقیم که  مجهز به شیرهای بالانس مستقل از فشار " بازگشت معکوس متصل می شوند.

نحوه انتخاب فن کویل:

نوع: به عقیده ما برای خرید بهترین نوع فن کویل که متناسب با فضا و محیط شما است بهتر است با یک کارشناس مشورت شود تا پس از دانستن اندازه و مساحت ساختمان یکی از انواع کاستی، توکار، یک کاناله، چهار کاناله و یا زمینی را خریداری نمایید.

ظرفیت: در هنگام محاسبه  ظرفیت فن کویل  که بر اساس میزان بار برودتی کل (محسوس و نهان) هر فضا تعیین می گردد همواره سعی کنید ظرفیت فن کویل  را در دور  متوسط مبنای محاسبه  قرار دهید.

فرمول محاسبه :

Q= بار برودتی ساختمان بر حسب (BTU/MIN)

M= دبی هوای فن کویل بر حسب (CFM)

CP= گرمای ویژه هوادر فشار ثابت  که عددی معادل 018/0 بر حسب (BTU/ft3.°f)

=اختلاف دمای بین  هوای ورودی و خروجی فن کویل بر حسب درجه فارنهایت. 

 

جدول تعیین ظرفیت فن کویل با توجه به متراژ محیط:

همان طورکه میدانید هر دستگاه تهویه مطبوع با توان و قدرتی که دارد میتواند یک محیط با متراژ معین را تحت پوشش قرار دهد از این رو برای اینکه شما عزیزان بدانید هر فن کویل با قدرتی که دارد مناسب چه متراژ از محیط می باشد جدولی را برایتان به منظور تعیین متراژ تهیه نموده ایم که در ادامه آن را مشاهده خواهید نمود.

جدول ظرفیت های فن کویل نصبت به متراژ محیط

نکات اساسی در زمان اجرای فن کویل :

قبل از خرید دستگاه تهویه مطبوع باید به جهت قرار گیری لوله ها که در چپ و یا راست قرار دارند اطمینان حاصل نمایید.

مقادیر نوشته شده سرمایش و گرمایش بر روی دستگاه تهویه مطبوع بر اساس حداکثر قدرت در نظر گرفته شده است و برای بدست آوردن دور متوسط ضریب تصحیح  فن کویل زمینی برای حجم هوادهی 0.85 و برای قدرت سرمایش و گرمایش محیط 0.90 می باشد.

فرمول محاسبه دبی آب سرد مورد نیاز سرمایش فن کویل باید مقدار بارکل سرمایش (BTU/H) هر یک از فضاهای ساختمان را بر 5000 تقسیم نمود. برای تعیین قطر لوله های رفت و برگشت آب سرد و گرم میتوان از اطلاعات زیر استفاده نمود:

 1.  200CFM سایز لوله رفت و برگشت = ½ اینچ
 2. 300CFM , 400CFM سایز لوله رفت و برگشت= ¾ اینچ
 3.  600CFM , 800CFM , 1000CFM سایز لوله رفت و برگشت= 1 اینچ
 4.  1200CFM تا 1800CFM سایز لوله رفت و برگشت= ¼1 اینچ

طرز کار:

آب سرد و یاگرم تولید شده توسط بویلر و یا چیلر به وسیله پمپ ها از طریق رایزرها به داخل لوله های با قطر کم فن کویل ها می شود،FCU اساسا جعبه ای با فن داخلی هستند که هوای داخل محیط را می کشد و آن را از روی کویل آب گرم . یا سرد عبور می دهد تا دمای هوا را تغییر دهد، سپس این هوا را به داخل محیط آزاد می کند. آب سرد به داخل فن وارد می شود و از طریق کویل خنک کننده  (به مجموعه ای از لوله های نازک گفته می شود) عبور کرده و و گرمای هوای داخل آن را جذب می کند. آب سرد ، گرم شده و در نتیجه هوا در سراسر آن سرد می شود. 

هنگام که آب  سرد از کویل خنک کننده خارج می شود، در حدوده 5 درجه سانتی گراد گرمتر شده و و به 12 درجه سانتی گراد می رسد. سپس اب سرد گرم شده از طریق مسیر بازگشت به سمت اواپراتور چیلر بازگردانده می شود.

نحوه استعلام قیمت انواع تهویه مطبوع :

همان طور که میدانید به دلیل نوسانات شدید ارز و نوسانات قیمت انواع دستگاه تهویه مطبوع در حال تغییر می باشد، برای اینکه بتوانید قیمت را در هر لحظه بدست آورید میتوانید با یکی از سه روش زیر با مجموعه ماندگار تجهیز طلایی در ارتباط باشید.

 1. روش اول: جهت دریافت قیمت فن کویل کاستی میدیا می توانید با تلفن های 09121835042 و یا 79402000-021 تماس حاصل فرماییید کارشناسان ما در هر لحظه آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.
 2. روش دوم: ارسال پیام در پلتفرم واتس آپ به شماره 09121835042
 3. روش سوم: ارسال پیام از طریق پلتفرم واتس آپ موجود در سایت به راحتی میتوانید با هر یک از بخش های سفت کاری، نازک کاری و یا تهویه مطبوع جهت مشاوره و یا دریافت قیمت مصالح ساختمانی را از کارشناسان ما استعلام نمایید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.