چیلر جذبی با رنگ آبی برند TKC

چیلر جذبی با رنگ آبی برند TKC


چیلر جذبی چیست؟ و چگونه در صنعت ساختمان و کارخانه ها کار میکند.

چیلر جذبی یا همان چیلر ابزوربشن ماشینی است که طی یک سیکل دائمی تحت عنوان سیکل جذبی و با استفاده از منابع گرمایی مانند بخار داغ یا شعله مستقیم گاز ، آب را سرد کرده و به واحدهای ساختمانی مانند فن کویل یا هواساز یا واحدهای صنعتی ، جهت خنک کاری ارسال می کند.

 

در شکل زیر سیکل (چرخه) یک چیلر جذبی را برایتان به اختصار توضیح داده ایم:

 

نحوه کار چیلر جذبی:

هر چیلر جذبی از 4 قسمت اصلی تشکیل شده است و کار این قسمت ها و قطعات می باشد که باعث سرمایش و یا گرمایش در ساختمان می شود، با ما همراه باشید تا قسمت های اصلی یک چیلر جذبی را برایتان بازگو نماییم:

اگر به دنبال خرید چیلر جذبی هستید و میخواهید مشاوره قبل از خرید دریافت نمایید بر روی لینک کلیک نمایید.

اواپراتور: 

وظیفه این قطعه سرد کردن آبی است که باید برای خنک کردن و سرمایش ساختمان استفاده گردد و یا برای خنک نگاه داشتن در بخش صنعتی به پمپ ارسال می گردد.

در اواپراتور آب مقطر (مبرد) توسط نازل هایی بر روی لوله هایی که حاوی آب چیلر ( همان آبی که قرار است سرد شود و داخل لوله ها جریان پیدا کند) افشانده می شود و بخاطر همین امر است که داخل اواپراتور حالت خلا وجود دارد. سپس آب مقطر افشانده شده به سرعت تمام با جذب کوچکترین گرمایی به بخار تبدیل می شود. در واقع منظور همان آب چیلد جاری در داخل لوله ها است که حرارت  را از چیلد میگیرد و منجر به کاهش دما در آب چیلد می شود.

جاذب یا ابزوربر:

این قطع وظیفه دارد تا فشار اواپراتور را به حالت خلا نگاه دارد و این کار را با جذب مبرد از طریق جذب بخار مبرد تبخیر شده در اواپراتور انجام می دهد.

پس از آن که لیتیوم برومید توانست بخار آب را به خود جذب نماید  با یک پمپ  به قسمت ژنراتور  پمپ می شود  تا با گرفتن حرارت خارجی (گرمایی که به منظور راه اندازی  سیکل جذبی را استفاده می کند این حرارت می تواند حرارت هدر رفته از یک مشعل یا  گرمای هدر رفته از کوره باشد.) بتواند بخاز آب را جذب کرده و مجددا استفاده شوند..

ژنراتور: 

وظیفه این قطعه برگرداندن غلظت لیتیوم برومید به حالت اولیه خود می باشد.

وقتی در ژنراتور لیتیوم برومید را از بخار آب جدا شد هر یک از اینها راه جداگانه ای را در پیش می گیرند، بخار آب به سمت کندانسور برگشت داده می شود تا دوباره به شکل آب برگردد و لیتیوم برومید به ابزوربر باز می گردد تا دوباره بتواند بخار آب موجود در قسمت اواپراتور را به خود جذب نماید.

چیلرهای جذبی دستگاه سرمایشی هستند که به جای انرژی الکتریکی و موتور الکتریکی کمپرسور (چیلر تراکمی) از حرارت ژنراتور  به عنوان منبع انرژی استفاده می کند.

کندانسور:

بخار آب مبرد که از ژنراتور آزاد می شود در کنداسور به مایع ( آب مقطر) تبدیل می گردد.

با کمی دقت در شکل بالا میبینید که یک مدار برج خنک کننده وجود داردکه آب ازز قسمت ابزوربر و کندانسور  عبور داده شده را تا دمای این دو بخش کاهش دهد تا هم لیتیوم برومید بتواند از قسمت ابزوربر با راندمانی بالاتر بخار آب را به خودش جذب نماید.

 

مطالعه بیشتر:

 

دانستنی بیشتر در مورد اواپراتور و انواع و نحوه کار در چیلرهای جذبی

تقسیم بندی چیلرها از نظر ماده جاذب و مبرد:

در سیکل های جذبی از یک واده واسط به عنوان سیال استفاد می گرد که معمولاً لیتیوم برومید می باشد، گاز حاصل از تبخیر مبرد ( معمولاً آب) در تبخیر کننده ( اواپراتور) گه موسوم به سیال اولیه است را جذب می نماید.

در این نوع تقسیم بندی ما دو نوع چیلر جذبی داریم:

  1. سیکل لیتیوم برومید - آب

  2. سیکل آمونیاک - آب

در اولی آب به عنوان ماده مبرد و لیتیوم برومید به عنوان جاذب ضاهر می شود ولی در دومی آمونیاک به عنوان مبرد و آب به عنوان جاذب کار می کند.

چنانچه قصد خرید انواع چیلر و داکت اسپلیت و یا فن کویل را دارید کافیست با یک تلفن با شماره های 79402000-021 و یا 09121835042  تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد انواع چیلر و بهترین نوع چیلر برای پروژه عمرانی و ساختمانی خود را در کوتاه ترین زمان ممکنه تهیه نمایید، همیشه در کنار شما هستیم با بهترین خدمات و بالاترین کیفیت در قطعات. TKC

تقسیم بندی چیلر ها از نظر ژنراتور:

چیلر جذبی از نظر نوع ژنراتور به دو دسته مشعل مستقیم و مشعل غیر مستقیم ( بخار - آب داغ و ...) طراحی و ساخته می شوند. منظور از حرارت غیر مستقیم یعنی فرایند حرارتی از یک دستگاه و یا یک فرایند صنعتی دیگر را بتوان به سیکل جذبی و به سرامایش آب تبدیل نمود.و منظور از حرارت مستقیم یعنی با سوزاندن سوخت فسیلی حرارت لازم برای سیکل جذبی را ایجاد نمود.

عکس از یک چیلر جذبی با مشعل مستقیم.

 

تقسیم بندی چیلر از نظر مراحل و راندمان:

در این تقسیم بندی چیلرهای جذبی به دسته های یک اثره ، 2 اثره و در این اواخر به چند اثره تقسیم می شوند، در اوایل ساخت چیلرهای جذبی فقط یک اثره طراحی و ساخته میشد اما با گذشته سال ها مهندسین به جهت بهبود و راندمان بالاتر چیلرهای جذبی از 2 ژنراتور استفاده نمودند، این ژنراتورهای که به عنوان دمای بالا و پایین گرفته  می شدند.

برای درک بهتر این موضوع مطالب را در بخش بیشتر بدانیم مطالعه نمایید.

کاربرد چیلر جذبی:

چیلر جذبی زمانی راه اندازی آن به صرفه می باشد که شما یک منبع حرارتی دارید که حرارت آن درحال هدر رفتن می باشد و با راه اندازی این نوع چیلر جذبی از اتلاف حرارت جلوگیری می نمایید.

برای کار انداختن یک چیلر جذبی (ابزوربشن) چه چیز لازم است؟

 همان طور که گفتیم به انرژی و حرارت نیاز داریم، که این حرارت به 5 طریق می تواند برای چیلر جذبی بدست آید:

  1. گرمای اضافی  از یک توربین گازی.
  2. گرمای اگزوز یا آب رادیاتور یک موتور دیزل با استفاده از یک مبدل حرارتی.
  3. آب داغ و یا بخار آب داغ در حال اتلاف.
  4. 7گرمای اگزوز و یا دودکش های کورها و یا بویلرها.
  5. شعله مستقیم گاز یا گازوییل.
  6. منابع حرارتی دیگر 

مزایای و معایب استفاده از چیلر جذبی:

ضریب عملکر پایین:

ضریب عملکرد چیلر جذبی حدود 1 است، این درحالی می باشد که ضریب عملکرد چیلرهای تراکمی آب خنک و هوا خنک در حدوده 3 می باشد.

مصرف آب بالا:

در چیلرهای جذبی نیاز به منبع (مخزن) آب برای خنک کردن دارید این درحالی است که در چیلرهای ترکمی هواخنک برای خنک کردن نیاز به آب نیست و این یک ایراد برای چیلر جذبی می باشد که استفاده آن را در مناطق کم آب بسیار کم کرده است.

نیاز کم به برق :

چیلرهای جذبی نیاز اندکی به برق برای پمپ های محلول مبرد و تخلیه دارند، و هزینه نصب و راه اندازی اولیه آنها بسیار اندک  می باشد.

هزینه خرید بالا:

هزینه خرید چیلرهای جذبی نصبت به هم نوع تراکمی کمی بالاست و در حدوده 50% از چیلرهای تراکمی گرانتر می باشند مخصوصاً در تناژهای پایین اختلاف قیمت آن بیشتر می باشد.

سرصدای کم:

در هنگام کار چیلرهای جذبی نصبت به همونوعان خود یعنی چیلرهای تراکمی صدای کمتری تولید می کنند که این خود یک مزیت مهم به حساب می آید.

اندازه بزرگ و دست و پاگیر:

چیلرهای جذبی نصبت به چیلرهای تراکمی حدوده 40 تا 60 درصد مساحت بیتر و در حدوده 1.5 تا 3 متر ارتفاع بیشتری نیاز دارند و از این رو فضای زیادی را از موتورخانه به خود اختصاص می دهند. چیلرهای جذبی برای نصب نیاز به موتور خانه دارند ولی مدل های تراکمی برای نصب نیاز به موتور خانه ندارند و می شود در بام و یا حیاط آنها را نصب نمود.

وزن بالا:

چیلرهای جذبی در حدوده 50% از نوع چیلر راکمی سنگینتر است و برای نصب و راه اندازی نیاز به زیر ساخت محکم و فضای موتورخانه دارد ولی چیلر تراکمی نیازبی به فضای موتورخانه ندارد و در هر مکانی مانند حیاط و پشت بام میتوان آن را نصب نمود.

شرکت ماندگار تجهیز طلایی با بیش از 10 سال سابقه در زمینه تولید انواع چیلرهای جذبی و تراکمی، چیلرهای تراکمی هوا خنک و آب خنک و همچنین تولید انواع فن کویل ها، داکت اسپلیت ها، انواع کمپرسورها با برند کاملاً مطمئن و قابل رقابت با برندهای خارجی خود در این زمینه فعالیت می نماید، برند TKC یکی از بهترین برندهای چیلر می باشد که سازگار با کلیه اقلیم های ایران طراحی شده و به راحتی می توان آن را در هر زمان و مکان تهیه نمود و نصب راحت و خدمات پس از فروش آن شما را سالیان سال از دردسترهای سرمایشی و گرمایشی آپارتمان و یا کارخانه راحت می نماید.

کیفیت اتفاقی نیست و بدانید ما همیشه در کنار شما هستیم

تلفن های ثبت سفارش و مشاوره :

  • 09121835042
  • 021-79402000 

پاسخگویی 24 ساعته و پشتیبانی 7 روز هفته به صورت اینترنتی در خدمت شما عزیزان هستیم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.