گامبیون تزئینی شده شده با قلوه سنگ رودخانه ای

گامبیون تزئینی شده شده با قلوه سنگ رودخانه ای


گامبیون چیست؟ انواع طرح های گامبیون

گامبیون کلمه ای ایتالیایی که به معنای قفس بزرگ می باشد، استوانه یا جعبه یا قفسی که با سنگ و بتن و گاهی با شن و ماسه پر می شود گفته می شود، گامبیون را با نام های توری سنگی و تور سنگ نیز می شناسند.

گامبیون های توری های بزرگی هستن که گاهین با بتن و سنگ و گاهی با قلوه سنگ نیز پر می شوند  و در مهندسی عمران، راهسازی و کاربردهای نظامی استفاده می شود. توری های گامبیون عموما از فلز گالوانیزه شش ضلعی و گاهی چهار ضلعی ساخته می شود، این سازه در آخر به شکل منسجم و مقاوم و یکپارچه را بدست می آورد.

انواع گامبیون (تور سنگ):

همان طور که در بالا اشاره کردیم گامبیون ها در مصارف مختلفی بکار می روند و بسته به مکانی که از این نوع استفاده می کنند اشکال آن نیز فرق می کند در زیر به چند نمونه رایج گامبیون اشاره می کنیم:

گامبیون قفسی: این نوع از گامبیون که به شکل قفسی توری مانند ساخته می شود و عموم استفاده آن در بخش راه سازی و جاده سازی و گاهن در بخش تزئین داخلی و خارجی ساختمان نیز دیده می شود، متریال داخل این گامبیون ها می تواند متفاوت باشد که از بتن یا قلوه سنگ و یا شن و ماسه پر شده باشند.

گامبیون تشکی: یکی دیگر از انوع رایج گامبیون یا تور سنگ مدل تشکی آن است، این سازه که دارای ارتفاع کمی می باشد بیشتر در بخش کانال سازی به منظور کاهش جریان آب و جلوگیری از فرسایش خاک استفاده می شود.

گامبیون کیسه ای یا گونی شکل: از این مدل گامبیون که از اسم آن می توان حدس زد که به شکل استوانه ساخته میشود در مواقع اضطراری جهت جلوگری از طغیان رودخانه ها و به عنوان یک سد برای کاهش فشار آب به دیواره های اطراف استفاده می شود و بخاطر شکل استوانی ای و پر شدن با قلوه سنگ بسیار مقاوم و دارای سوراخ می باشد.

گابیون توری: بی شک این نوع گامبیون ها را در کنار جاده هایی که نزدیک به کوه هستند مشاهده کرده اید، این نوه تور سنگ برای جلوگیری از ریزش کوه و ریختن آوار از کوه به داخل جاده استفاده می شود و به عنوان سدی در برابر حجم خاک و سنگ کنده شده از کوه عمل می کند.

گامبیون های تزئینی: این مدل گامبیون که برای طراحی داخلی ساختمان و ساخت دیوارهای خارجی و یا ساخت صندلی های داخل حیاط خانه استفاده می شود دارای طرح های متنوع و متریال های مختلفی در داخل می باشند که عمده مواد داخل این تور سنگ ها از سنگ هامعدنی یا قلوه سنگ رودخانه ای برای زیبا شدن کا استفاده می شود.

کاربردهای گامبیون در عمران و صنعت ساختمان:

از گامبیون ها در پروژه های عمرانی به دلایل مختلفی استفاده می شود این کاربردها به شرح زیر می باشند:

 • دیوار حائل به عنوان نگهدارنده و تکیه گاه برای سازه ای دیگر، جلوگیری از ریزش خاک و مهار سنگ ها در پروژه هایی که مشرف به کوه و یا تپه می باشند.
 • گامبیون استوانی ای در بخش سد سازی و در ساخت فونداسیون استفاده می شود.
 • احداث یک شبکه یکپارچه طولی جهت جلوگیری از فرسایش خاک توسط رودخانه ها، کنانال های آبی، مخازن، سدها و سواحل رودخانه ها و دریاچه ها.
 • عایقی صوتی در صنعت ساختمان.
 • ساخت دیوار موقت جهت جلوگیری از سیل کنترل و هدایت سیل در کنار سازه های ضعیف .
 • ساخت دیوار، گله های سنگی، صندلی، دکوراسیون داخلی و خارجی.

استفاده از گامبیون در دکوراسیون خارجی:

این چند سال اخیر استفاده از گامبیون برای ساخت در صنعت ساختمان بسیار پر اهمیت و پر رنگ شده است، گامبیون ها علاوه بر جلوه زیبایی که به کار می دهند باعث کارایی بهتر نیز می شود که ما در زیر به کارایی گامبیون ها در سازه ساختمانی و محوطه سازی اشاره می کنیم:

 1. گامبیون در صنعت مبلمان شهری.
 2. گامبیون در ساخت گلدان.
 3. پگامبیون در ساخت آبنما.
 4. گامبیون در ساخت دیوارهای سبز.
 5. پله های گامبیونی.
 6. فنس های گامبیونی.
 7. دیوار سازی و محوطه سازی گامبیونی.

مزایایی استفاده از گامبیون:

دوام و مقاومت: به دلیل استفاده از آهن گالوانیزه در کنار سنگ و قلوه سنگ علاوه بر اینکه باعث افزایش مقاومت در برابر سیل ها و یخ زدگی باعث رشد گیاهان در لابلای این سنگ ها و قلوه سنگ ها می شود که خود جلوه ای زیبا به محیط اطراف می دهد.

انعطاف: این ویژگی به گامبیون ها این بدن از دست دادن فرم و شکل ظاهری خود فشار را تحخمل کنند، از این ویژگی میتوان در کنار بناهایی که پایه سست دارند و یا زیر بنای ساختمانی که به دلیل امواج و برخورد موج سست شده است را مقاوم سازی نماییند.

نفوذ پذیری: گامبیون ها به دلیل نفوذپزیری که دارند خود به عنوان یک سیستم زهکشی مستقل عمل می کنند و هیچ آب ساکنی در پشت گامبیون نمی تواند باعث خرابی این سازی شود.

هزینه پایین: استفاده از گامبیون در مقایسه با سایر متریال ها و مصالح ساختمانی مقرون به صرفه بوده و نصب آن ارزان تر از سایر سازه های ساختمانی می شود.

سازگاری با محیط: به دلیل استفاده شدن قلوه سنگ در گامبیون و آهن گالوانیزه این سازه بسیار با محیط سازگار است و می تواند تا ده ها سال همین شکل و ضاهر را به خوبی روز اول حفظ نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.