چیلر-تراکمی

چیلر-تراکمی


انواع چیلر، بهترین نوع چیلر، دانستنی های چیلر

چیلر ها امروزه از اصلی ترین لوازم برودتی ساختمان ها و کارخانه جات می باشند، به زبان ساده تر چیلرها آب را سرد می کنند و به وسیله دستگاه هایی مانند فن کویل ها و هواسازها این آب سرد را با دمیدن به داخل ساختمان و کارخانه جات می فرستند و باعث خنک شدن محیط می شوند و یا از آن در ماشین آلات صنعتی و انواع فرایندهای تولیدی و به خنک کاری نیاز دارند استفاده می شود.اگر به دنبال خرید چیلر هستید و یا میخواهید انواع چیلر را از نظر کارایی بشناسید تا انتها همراه ما باشید.

چیلر چیست؟

چیلر سیستمی است که با استفاده از سیکت تبرید تراکمی یا سیکل تبرید جذبی گرما را از مایع میگیرد، این آب سرد شده میتواند در تاسیساتی مانند هواساز و فن کوئل استفاده می شود تا باعث سرمایش محیط و یا در بخش صنعتی باعث سرمایش ماشین آلات سنگین و بزرگ شود

اگر به دنبال خرید چیلر جذبی و یا خرید چیلر تراکمی هستید بر روی لینک کلیک نمایید،قیمت روز چیلر در تهران، چیلر ارزان با بالاترین کیفیت و ضمانت کالا و خدمات پس از فروش

چیلرهای جذبی چیست؟

چیلرهای تراکمی بخار که به آن چیلر تراکمی بر اساس سیکل تبرید تراکمی بخار طراحی شده است، سیکل ترمودینامیکی که از طریق گردش سیال مبرد ( R404A , R410A , R134a , R22  , R407c , ....) که به عنوان واسط گرما را از محیط ( آب یا هوا) جذب کرده و در محیط دیگری پخش می کنند. 

کــاربرد تجــاری

کــاربرد اداری

کــاربرد مسکونــی

اگر به دنبال خرید مصالح ساختمانی مانند خرید آجر فشاری قرمز هستید و یا به دنبال خرید سیمان تیپ دو می باشید میتوانید با رفتن به لینک و یا از طریق تماس با شماره های 79402000-021 و یا 09121834250 خرید خود را انجام دهید و در هرکجای تهران و یا کرج مصالح خود را تحویل بگیرید.

اجزای تشکیل دهنده چیلر:

چیلر مانند هر قطعه مکانیکی یا الکتریکی از بهم پیوستن چندین قطعه دیگر و کار این قطعات به صورت منظمتشکیل می شود، همراه ما باشید تا اجزای تشکیل دهنده چیلر را بررسی نماییم:

 • اواپراتور
 • کمپرسور
 • کندانسور
 • مخزن نگهدارنده
 • پمپ
 • فن ها
 • صفحه کنترل 
 • شیر انبساط
 • جذب کننده 
 • هواساز
 • ژنراتور

کاربرد چیلر تراکمی در صنعت:

چیلر صنعتی:

اگر به دنبال خرید چلیر صنعتی و یا آگاهی از قیمت چیلر و انواع چیلر را دارید به صفحه قیمت چیلر مراجعه نمایید:

چیلر صنعتی دستگاه تولید برودت برای سرد سازی محیط مانند سردخانه ها برای حافظت از محصولات تولیدی در کارخانه های خوراکی و غذایی و یا تولید برودت برای خنک کردن تاسیسات و ماشین آلات کارخانه کاربرد دارد، به دلیل استفاده و نیاز به تولید حجم بالایی از سرما برای خنک سازی محیط و ماشین آلات چیلر صنعتی دارای قدرت و قابلیت بسیار بالاتر نصبت به انواع چیلر خانگی می باشد و بر خلاف چیلر خانگی که فقط بخشی از سال را در حال کار می باشند چیلر صنعتی در تمام طول مدت روز و تمام طول سال در حال فعالیت و کار هستند که همین باعث افزایش استهلاک و نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتر از آن را دارا می باشد.

اگر به دنبال دانستن اطلاعات بیشتری در مورد چیلر صنعتی هستید بر روی لینک کلیک نمایید.

طرز کار چیلر تراکمی:

می توان گفت تمامی چیلرهای ترتکمی از چهار بخش اصلی تشکیل می شوند:

 1. کمپرسور 
 2. کندانسور
 3. شیر انبساط 
 4. اواپراتور 

این چهار بخش به ترتیب به نام های واحد تراکم، واحد چگالش، واحد اختناق و واحد تبخیر نیز نامیده میشوند.

کاربرد چیلرهای تراکمی:

چیلرهای تراکمی به دو دسته تهویه مطبوع و برودت صنعتی تشکیل می شوند.

چیلرهای تراکمی در تهویه مطبوع:

در سیستم های تهویه مطبوع هوای سرد به وسیله آب سرده تولید شده توسط چیلر درون مبدل های حرارت مانند فن کویل ها، کویل هواساز و ایرکولر جریان هوای خنک شده مورد نیاز ساختمان ها، دفاتر و مراکز تجاری را فراهم میکنند. این چرخه پس از انتقال سرما و دریافت گرمای محیط دوباره به درون چیلر باز میگردد و تا سرد شدن هوا و رسیدن به درجه استاندارد 7 سانتی گراد سرد می گردد و باز به درون فن کویل ها باز می گردد.

 

کاربرد صنعت لبنیات و غذا

کاربرد صنعت تزریق پلاستیک

کاربرد صنعت پتروشیمی

معیارهای تقسیم بندی چیلرتراکمی:

چیلرهای تراکمی را می توان به دو دسته نوع کمپرسور بکار رفته و نوع کندانسور بکار رفته در چیلر دسته بندی نمود.

انواع چیلرهای تراکمی بر اساس نوع کمپرسور:

نوع کمپرسور بکار رفته در چیلر با معیارهایی هم چون: نوع اقلیم به کار رفته، میزان برودت و طرفیت برودتی در محیط، نوع مبرد مصرفی، کاربرد در پروژه و موارد دیگر دسته بندی نمود، از این رو انواع کمپرسور به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 1. روتاری
 2. اسکرال
 3. پیستونی
 4. اسکرو
 5. سانتریفیوژ

جدول انواع کمپرسور در چیلرهای تراکمی

روتاری: این نوع کمپرسورهای دارای ظرفیت های ضعیفی بوده و تهویه مطبوع پایین دارند، در هر یک از نوع کمپرسورهای 3 تا 30 کیلو وات برق مصرف می شود و در مینی چیلرها بکار می روند، این نوع کمپرسورها عملکری شبیه کمپرسور پیستونی دارند و دارای قطعاتی شامل میل لنگ، پیستون، پره و ... تشکیل شده اند.

اسکرال: کمپرسور اسکرال معمولا برای چیلرهایی با ظرفیت پایین استفاده میشود( بین 5 تا 100 کیلو وات)، عمده استفاده این نوع چیلر برای تهویه مطبوع به کار گرفته می شود این نوع کمپرسور شامل دو مارپیچ حلزونی  حهت افزایش فشار گاز مبرد استفاده می شود.

پیستونی: این نوع کمپرسور در ظرفیت های میانی (هر یک 2 تا 210 کیلووات) کاربرد دارند، از این کمپرسورهای جز در تهویه مطبوع در صنعت نیز استفاده می گردد، در ساخت این کمپرسورهای از قطعات متحرکی متعدد از جمله میل لنگ، شاتون، پیستون،سوپاپ و ... استفاده می شود.

اسکرو: این کمپرسورها که اغلب با توان بالا بین ( 70 تا 1070 کیلو وات) و برای مصارف هم صنعتی و هم تهویه مطبوع استفاده می گردد، در ساخت این کمپرسور از دو مارپیچ دوار نر و ماده ( اسکرو) برای تراکم در گاز مبرد استفاده  میشود.

سانتریفیوژ: این کمپرسورهای که در ظرفیت های خیلی بالا با توان ( 300 تا 1800 کیلو وات) برای پروژه های برودتی و صنعتی بزرگ و تهویه مطبوع مکان های بزرگ استفاده می گردد، در داخل این کمپرسورها از طریق افزایش انرژی جنبشی گاز، فشار را بالا می برند.

 

انواع چیلر تراکمی بر اساس نوع کندانسور:

این نوع چیلرها که بر اساس میزان برودت مورد نیاز و میزان هزینه برای نگهداری و مکان و اقلیمی که برای آن استفاده می شود به دسته های زیر تقسیم می گردد:

روش کار چیلر تراکمی آب خنک: کندانسور آبی، از طریق جریان آب سرد تولیدی توسط برج خنک کننده گرمای لازم را از بخار مبرد ورودی، دفع می کند، به طوری که آب با دمای 30 درجه ( استاندارد AHRI) از برج خنک کننده راهی کندانسور شده و درون لوله های مبدل جریان می یابد، از سوی دیگر بخار داغ مبرد خروجی از کمپرسور  وارد پوسته کندانسور شده و در اثر تماس سطح با لوله ها، پس از کاهش دما مایع اشباع شده یا مادون سرد تبدیل می شود.

روش کار چیلر تراکمی هوا خنک: نوعی کویل هوا خنک به شکل فین و تیوب  یا میکرو کانال می باشد، چنانچه به کمک تعدادی فن محوری، جریان هوایی از روی کویل کندانسور شکل گرفته  و از سوی دیگر بخار داغ مبرد خروجی از کمپرسور وارد لوله کویل می شود. به این ترتیب با تماس جریان هوای محیط با سطح داغ کویل، بخار مبرد تا دمای اشباع خنک می شود .

مزایا و معایب چیلر جذبی:

 1. اقلیم های خشک با رطوبت نسبتأ پایین.
 2. استفاده از ظرفیت برودتی متوسط و بالا.
 3. هزینه خرید اولیه بالا.
 4. هزینه تعمیر و نگهداری بالا.
 5. تعداد کم تعمیرگاه و قطعات. یدکی.
 6. نیاز به آب جهت خنک کردن کندانسور.
 7. دمای عملکرد بالای صفر.
 8. کاربرد تهویه مطبوع .
 9. ابعاد بزرگ.
 10. مصرف برق پایین.
 11. مصرف زیاد آب برج خنک کننده.
 12. عدم امکان کنترل ظرفیت. سرمایشی.
 13. استهکام بالا.

مزایا و معایب چیلر تراکمی:

 1. امکان نصب در هر اقلیمی.
 2. استفاده در هر ظرفیت برودتی.
 3. هزینه خرید اولیه پایین.
 4. هزینه تعمیر و نگهداری پایین.
 5. دسترسی آسان به خدماتپس از فروش و قطعات یدکی.
 6. عدم نیاز به آب جهت خنک کاری کندانسور.
 7. عملکر در دماهای بالای صفر و زیر صفر.
 8. کاربرد جهت تهویه مطبوع و صنعتی
 9. ابعاد متنوع.
 10. مصرف برق بالا.
 11. مصرف کم آب توسط برج خنک کننده.
 12. امکان کنترل ظرفیت سرمایشی.
 13. استهکام مناسب.

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد خرید انواع چیلر و داکت اسپلیت و فن کویل با تلفن های 79402000-021 و یا 09121835042 تماس حاصل فرمایید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.