چیلر تراکمی آب خنک با کمپرسور اسکرو، قیمت چیلر تراکمی آب خنک و انواع چیلر تراکمی آب خنک از شرکت ماندگار تجهیز طلایی


چیلر تراکمی آب خنک و نحوه عملکرد چیلر

چیلر تراکمی آب خنک چیست و چگونه کار می کند:

چیلر تراکمی بر اساس سیکل تبرید تراکمی بخار عمل می نماید و فرایند دفع حرارت در کندانسور به کمک آب خنک تولید شده در برج خنک کننده انجام می شود،در چیلر تراکمی جهت تامین آب سرد سیستم از انرژی الکتریکی استفاده می نماید این انرژی در کمپرسور به مصرف می رسد در این دستگاه گاز ابتدا توسط کمپرسور متراکم می شود. گازی که متراکم شده سپس وارد کندانسور می شود که توسط هوای محیط یا آب خنک می شود و به مایع تبدیل می گردد، این مایع سپس از شیر انبساط گذشته و به اواپراتور یا خنک کننده وارد می شود، در اواپراتور مایع در فشار کمتری قرار دارد این کاهش فشار باعث تبخیر مایع می شود و نهایتا مایع سرد کننده با گرفتن حرارت محیط را خنک می کند و باعث ایجاد برودت در قسمتی که با خنک کننده در ارتباط هستند می شود. همراه ما باشید تا هم از قیمت چیلر تراکمی با خبر بشوید و هم انواع چیلر تراکمی آب خنک را برایتان معرفی نماییم.

اگر می خواهید بیشتر در مورد اواپراتور بدانید بر روی لینک روبرو کلیک نمایید.

انواع چیلر تراکمی:

انواع چیلر تراکمی به دو دسته کلی تقسیم می شوند، نوع اول چیلر تراکمی هوا خنک که به چیلر هوایی نیز مشهور است و دسته دوم چیلر تراکمی آب خنک که به چیلر آبی شهرت دارد تقسیم می شود، در مقایسه کارایی و راندمان همیشه راندمان چیلر تراکمی آب خنک بالاتر از راندمان چیلر تراکمی هوا خنک بوده است. 

مهمترین برتری چیلر تراکمی هوا خنک نصبت به آب خنک این است که در این نوع از چیلر نیازی به برج آب و مخزن آب نیست و به دلیل شرایط اقلیمی ایران و کمبود آب در اکثر استان ها چیلر تراکمی هوا خنک در بازار فروش بیشتر و محبوبیت بیشتری داشته و هم به دلیل عدم وجود برج خنک کننده قیمت چیلر تراکمی هوا خنک در حدوده 30% ارزان تر از هم نوع آب خنک می باشد.

15 جزء اصلی تشکیل دهنده چیلر تراکمی:

همانطور که میدانید برای کار و انجام تولید برودت هوا در یک چیلر تراکمی باید یکسری از قطعات در کنار یکدیگر باشند همراه ما باشید در ادامه تا اجزای اصلی چیلر تراکمی را به همراه عملکر و توضیح کوتاهی بیان نماییم:

 1. الکتروموتور: این قطعه باعث بهحرکت در آمدن میل لنگ در داخل کمپرسور می شود و به دلیل حرکت رفت و برگشتی که میل لنگ انجام میدهد باعث می شود تا پیستون داخل سیلند به حرکت در آید و به نتیجه این عملکرد گاز مبرد متراکم شود.
 2. کوپلینگ: این قطعه وظیفه جفت کردن میل لنگ در داخل کمپرسور را با محور الکتروموتور را بر عهده دارد.
 3. کمپرسور: این قطعه وظیفه متراکم کردن گاز خروجی از بخش اواپراتور را دارد تا این گاز به داخل کندانسور وارد شود.
 4. لوله رانش:این قطعه وظیفه هدایت گاز از کمپرسور را به کندانسور بر عهده دارد.
 5. کندانسور: کندانسورها مدل های متفاوتی دارند در این چیلر از نوع پوسته و لوله استفاده می شود،  در این مدل در داخل پوسته گاز مبرد و در داخل لوله آب جریان دارد،گاز داغ و متراکم توسط لوله ها وارد پوسته کندانسور شده و پس از تماس با سطح لوله های مسی که آب خنک در داخل آن جریان دارد گاز خنک شده و به مایع تبدیل می شودو از پایین لوله ها خارج می شود، این آب از طریق لوله ها به کندانسور وارد شده و از طریق لوله ها خارج می شود تا به برج خنک کننده وارد شود تا دوباره وارد چرخه خنک سازی شود.
 6. لوله های خروج مایع مبرد از کندانسور
 7. شیر سرویس کندانسور: اگر روزی دستگاه نیاز به سرویس طولانی و توقف داشت از طریق این شیر مانع از خروج مبرد از داخل کندانسور می شود.
 8. شیر تغذیه ماده مبرد: همانطور که از نامش پیداست برای شارژ ماده مبرد استفاده می شود.
 9. صافی رطوبت گیر: وجود ماده جامد و رطوبت در دستگاه تبرید ممکن است که مشکلاتی را بوجود آورد از این رو برای گرفتن مواد جامد از فیلتر های برای گرفتن رطوبت استفاده می شود.
 10. شیر برقی: این قطعه  مستقیم از تروموستات فرمان می گیرد و در زمانی که دستگاه در حال فعالیت است باعث باز ماندن دریچه عبور مایع مبرد می شود.
 11. سایت گلاس یا شیشه رویت: این قطعه میزان رطوبت موجود در سیستم و همچنین میزان مایع مبرد در دستگاه را تعیین می نماید.
 12. اواپراتور: مادیه مبرد پس از عبور از شیر انبساط وارد اواپراتور در چیلر می شود و در داخل لوله های مسی تبخیر شده و این بخار از اواپراتور خارج می شود، بخار خارج شده باعث سرد شدن آب موجود در پوسته می شود، این آب سرد شده به سمت هواساز و یا فن کویل ها می رود و باعث خنک سازی محیط می شود و در راه برگشت از فن کویل و هواساز دوباره وارد اواپراتور چیلر تراکمی می گردد.
 13. شیر انبساط ترموستاتیک: این قطعه از میزان گاز خروجی از اواپراتور متأثر می شود و میزان ورودی ماده مبرد ورودی به اواپراتور را تنظیم می گرداند تا همیشه نصبت این دو در سیستم با یکدیگر برابر باشند.
 14. لوله مکش: از ظریق این لوله گازهای خروجی از اواپراتور وارد کمپرسور می شوند.
 15. تابلوی کنترل فشار: سنسورهای انازه گیری فشار زیاد و فشارکم کنترل فشار کم و زیاد و کنترل فشار روغن بر روی این قطعه نصب می گردد تا برای بررسی و تعمیرات بتوان از طریق این پنل دستگاه و عیب های آن را متوجه شد.

اجزای سازنده سیکل تبرید چیلر تراکمی :

سیکل تبرید در چیلر تراکمی از چهار بخشتشکیل شده است که هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد همراه ما باشید:

 1. کمپرسور (تراکم)
 2. کندانسور (چگالش)
 3. شیر انبساط (اختناق)
 4. اواپراتور (تبخیر)
 5. مبرد

کمپرسور و نحوه کار آن در سیکل تبرید:

اصلی ترین قطعه در سیکل تراکمی تبریدی می باشد که با کاهش حجم گاز باعث افزایش فشار می شود ، این قطعه وظیفه متراکم کردن انواع گازهای مبرد از نوع R22 , R410a , R134 , R407c می باشد؛ کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند مانند اسکرو ، اسکرال ، پیستونی و سانتریفیوژ که در ادامه هر کدام از آنها را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهیم که هر کدام از کمپرسورها در کدام نوع از چیلر تراکمی آب خنک مورد استفاده قرار میگیرند.

کمپرسور اسکرال یا حلزونی: در این نوع کمپرسور گاز مبرد بین دو چرخ دهنده حلزونی که یکی ثابت و دیگری متحرک می باشد متراکم می شود

مزایای استفاده از کمپرسور اسکرال:

 • نگهداری آسان و طول عمر نصبتا طولانی.
 • صدای کم و لرزش آرام در هنگام عملکرد.
 • دارای ظریب عملکرد بالاتر از 
 • قطعات متحرک کم در داخل کمپرسور.
 • مقاومت در برابر بازگشت مایع.
 • مورد استفاده در دستگاه هایی با تناژ 2 تا 100 تن تبرید.
برشی از نیمه دستگاه کمپرسور اسکرال
برشی از نیمه دستگاه کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرو یا مارپیچ:

نحوه عملکرد در داخل این کمپرسور این گونه است که گاز مبرد در داخل دو چرخ دهنده ماپیچ متراکم می شود.

مزایای استفاده از کمپرسورهای اسکرو:

 • مورد استفاده در دستگاه های کوچک با تناژ 50 تا 500 تن تبرید.
 • تعداد قطعات متحرک کم.
 • لرزش و صدای کم
 • مقاومت در برابر مایع بازگشتی.
 • استهلاک بسیار پایین.
 • قابلیت تامین تناژ بالاتر از ظرفیت .
 • زیر بار رفتن تدریجی در هنگام عملکرد.

یکی از عیب های استفاده از کمپرسور اسکرو قیمت بالای این دستگاه نصبت به دیگر کمپرسورها مانند پیستونی و یا سانتریفیوژ می باشد .

کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی:

این کمپرسور همواره با حرکت حرکت دوار موتور که باعث عمل مکش و دمش در داخل پیستون می شود گاز مبرد را متراکم می نماید و این حرکت از طریق میل لنگ به موتور و از موتور به پیستون داخل کمپرسور منتقل می شود.

مزایای استفاده از کمپرسور پیستونی:

 • قابلیت تعمیر آسان
 • قیمت پایین نصبت به دیگر کمپرسورها
 • صرفه جویی در مصرف انرژی تا 30%

معایب استفاده از کمپرسور پیستونی:

 • صدا و لرزش زیاد در هنگام کار دستگاه
 • ابعاد بزرگ نصبت به دیگر کمپرسورها
 • نیاز به نگهداری و تعمیر بیشتر از دیگر کمپرسورها.
برشی از نیمه دستگاه کمپرسور پیستونی
برشی از نیمه دستگاه کمپرسور پیستونی

کمپرسور سانتریفیوژ:

کمپرسور گریز از مرکز یا توربو با استفاده از انرژی جنبشی گاز مبرد به کمک پره های دوار فشار و دما آن بالا می رود،گاز به داخل مکیده می شود و پره گاز را مجبور به چرخش با سرعت بالا می نماید، در انتها گاز با سرعت از داخل یک دیفیوژ عبور کرده و سرعت آن کاهش می یابد و فشار آن افزایش می یابد.

عملکرد کمپرسور سانتریفویژ برخلاف کمپرسور پیستونی که در هر سیکل سه حالت مکش و تراکم و تخلیه به ترتیب یکی پس از دیگری انجام میپذیرد در کمپرسورهای گریز از مرکز تمام این فرایندها به صورت همزمان  و مداوم انجام می پذیرد.

مزایای استفاده از کمپرسور سانتریفیوژ:

 • دارای ظرفیت تناژ بالا بین 90 تا 2000 تن تبرید.
 • راندمان بالا در زمان حداکثر کار.
 • صدای کم و لرزش پایین در حرکت یکنواخت
 • هزینه نگهداری پایین به دلیل تعداد قطعات متحرک کم.

معایب کمپرسور گریز از مرکز:

 • هزینه خرید بالا
 • راندمان پایین در زمان کار کم
 • نیاز به فیوز و سیم پیچی های بزرگ در ظرفیت های بالا.
برشی از نیمه دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ
برشی از نیمه دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ

کندانسور چیلر تراکمی و انواع آن:

کندانسور دستگاه بزرگی است متشکل از لوله های پر پیچ و خم که به آن کویل گفته می شود و سیال گاز با درجه حرارت بالا به درون آن وارد می شود و به چند روش که در ادامه بحث خواهیم نمود حرارت خود را از دست داده و تبدیل به مایع (تقطیر) می شوند

انواع کندانسور در چیلر تراکمی:

همان طور که میدانید و گفته ایم ما دو نوع چیلر تراکمی دارم پس بابت هر کدام باید کندانسوری متفاوت داشته باشیم که وظیفه خود را انجام میدهند. کندانسور در چیلر تراکمی آب خنک از نوع پوسته و لوله  (Shell & Tuob) می باشند البته در برخی از انواع چیلر تراکمی آب خنک از کندانسور صفحه ای استفاده می شود، نحوه عملکرد در کندانسور پوسته و لوله به این صورت است که مبرد داخل لوله هایی از جنس مس جریان می یابد و آب از بین لوله هایی مسی که مبرد در آن جریان دارد میگذرد و و گرمای مبرد از دیواره ها به آب منتقل می شود.

برای اینکه این چرخه دوباره تکرار شود و آب مجدد دمای مبرد را بگیرد باید در جایی این آب گرم شده گرمای خود را از دست بدهد از این رو همیشه در کنار انواع چیلر تراکمی آب خنک یک منبع خنک کننده آب وجود دارد که به آن برج خنک کننده میگویند و کار آن خنک کردن آب گرم خارج شده از کندانسور و ارسال مجدد آن به داخل کندانسور می باشد.

انواع کندانسور در چیلر تراکمی آب خنک :

پوسته و لوله (Shell & Tuob):

نوعی مبدل می باشد که از تعداد لوله هایی که به صورت موازی در کنار هم داخل یک پوسته قرار دارند تشکیل شده است، در داخل این لوله ها  سیال داغ و در داخل پوسته خنک کننده جریان می یابد.

مزایای استفاده از کندانسور پوسته و لوله:

 • سادگی در ساخت آن.
 • قابلیت تحمل فشار بالا و استحکام زیاد.
 • ارزان قیمت بودن نصبت به دیگر کندانسورها.
اواپراتور نوع پوسته و لوله
اواپراتور نوع پوسته و لوله

کندانسور صفحه ای:

این نوع مبدل از چندین صفحه که به صورت آب بندی شده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و یکی در میان از داخل این صفحه هات سیال سرد (آب ) و سیال گرم و داغ ( گاز داغ) جریان می یابد که این دو از طریق این صفحه ها با یکدیگر تبادل دما می کنند.

مزایای استفاده از کندانسور صفحه ای:

 • به علت داشتن سطح زیاد ظرفیت های حرارتی بالا را در حجم کمی ایجاد می نمایند.
 • دارای قیمتی بالاتر نصبت به مدل پوسته و لوله دارند.
 • حداکثر تحمل فشار کاری کمتر نصبت به پوسته و لوله.
اواپراتور های صفحه ای جهت خنک سازی گاز مبرد با مایع سیال آب
اواپراتور های صفحه ای جهت خنک سازی گاز مبرد با مایع سیال آب

کندانسور دو مبدل:

این نوع همانند نوع پوسته و لوله است با این تفاو.ت که از دو لوله تو در تو ساخته شده است در داخل لوله کوچیکتر سایل آب و در داخل فضای بین لوله بزرگ و کوچک سیال داغ جریان دارد که از این طریق با یکدیگر تبادل حرارت می نمایند، این کندانسور نصبت به مدذل های دیگر دارای طرفیت کمتری می باشد.

کندانسور مدل پوسته و لوله مارپیچ:

این مدل نیز شباهت زیادی به مدل پوسته و لوله دارد که کویل به صورت مارپیچ داخل یک پوسته استوانه قرار گرفته استکه در آن سیال گاز داغ و اطراف آن آب سرد جریان دارد، این کندانسور نیز دارای ظرفیت های پایینتری می باشد.

شیر انبساط:

شیری که وظیفه آن کاهش فشار در سیکل تراکمی می باشد، این شیر که هدف آن کاهش فشار در مایع مبرد می شود در داخل انواع چیلر تراکمی آب خنک بعد از کندانسور و قبل از اواپراتور نصب می شود.

وقتی مبرد از کندانسور عبور میکند به شیر انبساط می رسد تا از فشار آن کم شود تا بتواند در داخل اواپراتور با گرفتن گرمای محیط دوباره تغییر حالت داده و به گاز تبدیل شود، از شیر انبساط در انواع چیلر تراکمی استفاده می شود

شیر انبساط
شیر انبساط

اواپراتور:

نوعی مبدل حرارتی است که سیال مایع وارد کویل شده و چون فشار پایین است با کمترین جذب حرارت از سیال های اطراف به تبخیر می شود این سیال ها می تواند هم مایع و هم گاز باشند از این ذو نام دیگر اواپراتور تبخیر کننده میگویند.

انواع اواپراتورها

 • اواپراتور تبخیر کننده 
 • اواپراتور سرمایشی

تبخیر کننده: از این نوع اواپراتور در صنایع دارویی و شیمیایی استفاده می شود و طرز کار به این صورت است که مایع وارد شده به کویل با گرفتن حرارت از سیال اطراف خود تغییر حالت داده و به گاز تبدیل شود.

سرمایشی: با جاری شدن سیال مبردی مانند فریون و ... در کویل به عنوان جاذب حرارت هم به وسیله پمپ و یا هوایی که توسط فن جریان دارد ، گرمای اطراف کویل را جذب کرده و به درجه حرارت پایین تر کاهش دهد.

 

مبرد در چیلر تراکمی:

بخش مهمی از چرخه تبرید تراکمی را تشکیل می دهد، مبرد ماده ای است که بین قسمت های مختلف چیلر تراکمی گردش می نماید تا سرمایش لازم برای سیستم را تولید نماید، مبرد ها بسیار اهمیت دارند زیرا در ایمنی سیستم نقش دارند، در پایداری سیستم نقش مهمی دارند و حتی میتوان گفت که در بازده سیستم تاثیر مستقیمی میگذارند.مبردها در انواع چیلر تراکمی به مدل های زیر تقسیم می شوند که در ادامه به آنها اشاره می نماییم:

تقسیم بندی مبرد :

 • هیدرو کربن ها
 • هیدرو فلورو کربن ها
 • کلرو فلورو کربن ها
 • هیدرو کلرو فلورو کربن ها

دلالی اصلی برتری چیلر تراکمی به چیلر جذبی :

 • قیمت پایین تر: عمده دلایل فروش چیلر تراکمی این است که قیمت کمتری نصب به چیلر جذبی دارد، یک چیلر جذبی با راندمان مثلا 10 تن تبرید حدودا 1.5 برابر گرانتر از قیمت چیلر تراکمی با همان ظرفیت 10 تن تبرید می باشد، از سوی دیگر چیلر جذبی با شعله مستقیم قیمتی در حدوده 2 برابر گرانتر از چیلر تراکمی دارد، و از سوی دیگر چیلر جذبی شعله مستقیم به دلیل استفاده از یک مشعل احتراقی باید تدابیر امنیتی برای احتراق و خارج شدن دود ناشی از سوخت را در نظر گرفت
 • مصرف انرژی پایین تر
 • نیاز به فضایی کمتر جهت نصب
 • ظرفیت پایین برای برج خنک کننده،ضریب عملکرد بالاتر نصب به نوع جذبی
 • چیلر جذبی COP بین 6.0 تا 8.0 است، ولی COP در انواع چیلر تراکمی بین 1.6 تا 2 می باشد.
 • ارتفاع انواع چیلر تراکمی به نصبت پایین تر از چیلر جذبی می باشد.

قیمت چیلر تراکمی:

همان طور که میدانید عوامل زیادی هستند که بر قیمت چیلر تراکمی اثر مستقیمی میگذارند، از این عوامل میتوان به نوع کمپرسور بکار رفته، نوع کندانسور بکار رفته در انواع چیلر تراکمی و مایع مبرد استفاده شده و ... اشاره نمود، 

قیمت کمپرسور یکی از عوامل افزایش قیمت چیلر تراکمی می باشد چون اگر از کمپرسورهای وارداتی استفاده شود به دلیل نوسانات ارزی قیمت چیلر تراکمی بالاتر می رود، همچنین اگر از چیلر تراکمی هوا خنک استفاده نمایید به دلیل اینکه دیگر نیازی به برج خنک کننده مانند چیلر تراکمی آب خنک ندارید به حدوده 20 تا 30 درصد در قیمت چیلر تراکمی قیمت فرق می نماید.

قبلا قیمت چیلر تراکمی 50 تن در بازار در حدوده 350 تا 380 میلیون تومان بود ولی در حال حاضر اگر یک چیلر تراکمی با همین اندازه خریداری نمایید مبلغ آن چیزی در حدوده 800 تا 850 میلیون تومان برای شما هزینه دربر خواهد داشت.

دریافت قیمت چیلر تراکمی آب خنک :

همان طور که میدانید به دلیل نوسانات شدید ارز و نوسانات برای اینکه بتوانید قیمت را در هر لحظه بدست آورید میتوانید با یکی از سه روش زیر با مجموعه ماندگار تجهیز طلایی در ارتباط باشید.

 1. روش اول: جهت دریافت قیمت چیلر تراکمی آب خنک می توانید با تلفن های 09121835042 و یا 79402000-021 تماس حاصل فرماییید کارشناسان ما در هر لحظه آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.
 2. روش دوم: ارسال پیام در پلتفرم واتس آپ به شماره 09121835042
 3. روش سوم: ارسال پیام از طریق پلتفرم واتس آپ موجود در سایت به راحتی میتوانید با هر یک از بخش های سفت کاری، نازک کاری و یا تهویه مطبوع جهت مشاوره و یا دریافت قیمت مصالح ساختمانی و یا قیمت چیلر تراکمی آب خنک را از کارشناسان ما استعلام نمایید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.