فن کویل چهار کاناله مدل 400

فن کویل چهار کاناله مدل 400


فن کویل کاستی و انواع آن

فن کویل کاستی چیست؟

یکی از رایجترین انواع فن کویل می باشد که به دو صورت فن کویل کاستی یک کاناله و فن کویل کاستی چهار کاناله در بازار موجود است و از نظر لوله دارای دو مدل می باشد، مدل اول دو لوله است که یک لوله برای تامین آب سرد و یا آب گرم و لوله دوم خروجی می باشد، در این نوع فنک کویل کاستی امکان بستن یک کویل آب گرم وجود دارد و نمیتوان به صورت همزمان از آب گرم و یا سرد استفاده نمود، در مدل چهار لوله ای دو لوله وظیفه تامین آب گرم و یا سرد و دو لوله وظیفه خروجی آب را بر عهده دارند، در فن کویل کاستی چهار لوله می توان به صورت مجزا دو کویل آب گرم نصب نمود و در عین حال از هوای گرم و یا سرد به صورت همزمان در محیط بهره مند شد. همراه ما باشید تا هم قیمت فن کویل کاستی و هم کاربرد انواع فن کویل کاستی را بررسی نماییم.

نحوه نصب و اجرای فن کویل کاستی:

همان طور که از نامش پیداست این نوع از تهویه مطبوع در سقف کاذب نصب می گردد و از این رو فضایی از محیط را اشغال نمی کند، فن کویل کاستی به دلیل نصب در داخل سقف کاذب تنها بخشی از دریچه های هوا و یا شبکه ای از فیلتر هوا قابل مشاهده می باشد، این نوع از دستگاه تهویه مطبوع بسیار مقرون به صرفه می باشد و به دلیل صرفه اقتصادی از فن کویل کاستی چهار طرفه بجای فن کویل استفاده می شود چون دیگر نیاز به کانال کشی و هزینه اضافی وجود ندارد.

اجزای سازنده :

 • ریموت کنترل یا ترموستات جهت روشن خاموش کردن و کنترل سرعت دور فن از راه دور.
 • کویل های مسی.
 • بدنه
 • فیلتر هوای آلومینیوم و یا پلاستیکی قابل شستشو.
 • فن
 • موتور
 • دریچه خروجی هوا
 • لوله های ورودی و خروجی آب به فن کویل.

فن : فن ها در بخشی به نام هوزینگ قرار میگیرند و بسته به نوع فن کویل انتخابی شما فن ها به دو صورت چپ گرد و راست گرد طراحی می شوند، فن موجود در این سیستم تهویه مطبوع از دو جنس ساخته میشود از جنس فلزی و غیر فلزی یا پلاستیک، همانطور که میدانید جنس فلزی بر روی قیمت فن کویل اثر می گذارد و باعث بالا رفتن قیمت فن کویل می شود زیرا مقاومت آن در برابر حرارت بالاتر است مثلا در بخش های سردسیر دمای آب ممکن است به 80 درجه برسد و اگر فن از جنس پلاستیک باشد ممکن است که تغییر شکل دهد و از کار بیوفتد.

کویل مسی: یک سری از لوله های مسی که از یک فین های آلومینیومی تشکیل شده اند و محل عبور سیال در فن کویل می باشد،نحوه قرار گیری لوله ها، جنس فین ها و جنس لوله ها همگی در مدل و برندهای مختلف متفاوت است و همین تغییرات بر روی قیمت اثر مستقیم دارد. نحوه کار این کویل به این صورت است که یک لوله وظیفه تامین آب سرد در تابستان و یا آب گرم در زمستان را دارد و لوله دیگر آب خروجی به سمت موتور خانه را تامین می کند، البته در فن کویل های 4 لوله ای دو کویل حرارتی نصب می شود زیرا در عین حال نیاز است هوای سرد و هوای گرم به صورت همزمان تولید شود.

فیلتر: همان طور که از نامش پیداست برای جلوگیری از ورود گردو غبار را بر عهده دارد و برای تهویه مطبوع استفاده می شود، بهتر است برای این کار از فیلترهای قابل شستشو استفاده نمایید زیرا بعد از مدتی کار فیلترها را در بیاورید و تمیز نمایید در بازار دو نوع فیلتر موجود می باشد یک نوع پلاستیکی و نوع فلزی که قیمت فیلتر هوای فلزی کمی بالاتر می باشد.

موتور: الکتروموتور وظیفه تولید نیرو و انتقال توان را بر عهده دارد و باعث چرخش فن حرکت کل سیستم می شود، دور موتور در الکتروموتور متفاوت است و از سه دور تا هشت می باشد، اگر میخواهید الکتروموتور را تهیه نمایید ما پیشنهاد می کنیم الکتروموتوری با دور بالا و صدای پایین را تهیه نماید. در ساخت موتور از یکسری شفت و بلبرینگ استفاده شده است، بهتر است از بلبرینگ های مطمئن و درجه یک استفاده شود تا هم کارایی موتور بالا رود و هم صدای تولیدی به حداقل کاهش یابد.

ترموستات/کلید سلکتور: برای تنظیم دور موتور در فن کویل و یا خاموش و روشن کردن در فن کویل های زمینی از کلید سلکتور و ترموستات استفاده میشود و در فن کویل سقفی و کانالی از ترموستات استفاده می شود.

پلنیوم باکس: محفظه نگهدارنده فن و الکتروموتور که وظیفه جلوگیری از ورود گردو غبار به داخل دستگاه را دارد، هوای برگشتی از محیط را به سمت فیلتر هدایت می کند و مانع ورود آن به محیط می شود، پلنیوم باکس باعث می شود تا فیلتر بر روی فن کویل نصب گردد.

لوله های ورودی و خروجی: این لوله ها وظیفه تامین آب سرد و گرم را دارند و این لوله ها از منبع تامین آب به کویل مسی متصل می شوند و از راه دیگر آب را از کویل مسی خارج و دوباره به منبع حرارتی جهت گرم یا سرد شدن هوا منتقل می نمایند و همانطور که در بالا اشاره کردیم در دو مدل 2 لوله و 4 لوله در بازار به فروش می رسد.

نکات اساسی در زمان اجرای فن کویل :
قبل از خرید دستگاه تهیوه مطبوع باید به جهت قرار گیری لوله ها که در چپ و یا راست قرار دارند اطمینان حاصل نمایید.

مقادیر نوشته شده سرمایش و گرمایش بر روی دستگاه تهویه مطبوع بر اساس حداکثر قدرت در نظر گرفته شده است و برای بدست آوردن دور متوسط ضریب تصحیح فن کویل زمینی برای حجم هوادهی0.85 و برای قدرت سرمایش و گرمایش محیط 0.90 می باشد.

فرمول محاسبه دبی آب سرد مورد نیاز سرمایش فن کویل باید مقدار بارکل سرمایش (BTU/H) هر یک از فضاهای ساختمان را بر 5000 تقسیم نمود. برای تعیین قطر لوله های رفت و برگشت آب سرد و گرم در فن کویل میتوان از اطلاعات زیر استفاده نمود.

 •  200CFM سایز لوله رفت و برگشت = ½ اینچ
 •  300CFM , 400CFM سایز لوله رفت و برگشت= ¾ اینچ
 •  600CFM , 800CFM , 1000CFM سایز لوله رفت و برگشت= 1 اینچ
 •  1200CFM تا 1800CFM سایز لوله رفت و برگشت= ¼1 اینچ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.