فن کویل دیواری

فن کویل دیواری


فن کویل دیواری چیست؟ ویژگی ها و مزایای فن کویل دیواری

فن کویل دیواری یکی از دستگاه های سیستم تهویه مطبوع در ساختمان های اداری و تجاری و منازل استفاده می شود، همان طور که از نامش پیداست این فن کویل از یک فن و یک مدل کویل دیواری ساخته شده است و یکی از انواع مختلفی از فن کویل ها به شمار می رود مانند فن کویل سقفی و فن کویل زمینی و یا فن کویل کاستی.

نحوه کار فن کویل دیواری:

وظیفه اصلی فن کویل ها تهویه مطبوع می باشد و اگر بخواهیم نحوه کار را توضیح دهیم هر کویل از چند ردیف ( بین 2 تا 4 ردیف به صورت نرمال ) لوله مسی که در داخل آن سیالات ( آب گرم یا سرد - مبرد ) در حال عبور می باشند و در بین این لوله های مسی فین ها از جنس آلومینیوم  قرار دارد که هوا پس از عبور از بین این لوله های گرم یا سرد می شود و به داخل محیط پمپاژ می گردد.

در فصول گرما آب سرد وارد کویل می گردد و آن را سرد می کند و هوای گرم میحط به داخل توسط دریچه های مکنده کشیده می شود و پس از عبور از بین لوله ها با این سطوح برخورد می کند و سرد می گردد و به داخل محیط بازگردانده می شود. باید متذکر شده که فن کویل به تنهایی منبع سیالات نمی باشد و این منبع توسط دیگ یا پکیج همراه فن کویل است تا وظیفه نگهداری و گردش آب را داشته باشد.

مزایا و معایب استفاده از فن کویل دیواری:

از آنجایی که فن کویل دیواری در وضعیت وسط قرار دارد و نمی توان گفت بدون عیب یا خالی از عیب نیست و البته برای هر مزیتی یک ایرادی نیز وجود دارد، ما در اینجا مزایا و معایب آن را بررسی می کنیم:

  • فن کویل دیواری بر روی دیوار نصب می شود و میتوان گفت چون به شکل و ضاهری مدرن و زیبا ساخته شده می توان بخشی از تزئین محیط نیز در نظر گرفت ولی اگر این فن کویل در بخشی که دارای فضای سنتی باشد نصب گردد یک تضاد و هارمونی در فضا به وجود می آورد.
  • فن کویل های دیواری چون برای نصب آنها نیاز به هیچگونه تخریبی نیست و به راحتی نصب می گردد یکی از بهترین لوازم تهویه مطبوع در هر مکانی مانند ساختمان اداری ، بانک ها و هتل ها به راحتی آن را نصب نمود.
  • از آنجایی که این فن کویل بر روی دیوار نصب می گردد نباید نیاز به اشغال فضای داخلی منزل داشت، ولی از آنجایی که باید بر روی دیوار آن را نصب نمود ممکن است بخشی از یک مکان دیوار را بلا استفاده می نماید.

معایب و ایرادات موجود در فن کویل های:

یکی از عمده ایرادات پیش آمده در فن کویل های هواگیری آن می باشد، بهتر است قبل از هر کار و شروع مجدد به کار فن کویل اقدام به هواگیری آن نماییم، جز این مورد ایرادات دیگری نیز وجود دارد که در زیر اشاره می کنیم:

  • وجود رسوب در کویل حرارتی.
  • ورود هوا به کویل.

پس از ورود هوا به داخل کویل عبور سیالات به مشکل بر میخورد و کند می شود و به مرور زمان مختل می گردد اگر این موضوع درست نشود و تشدید پیدا نماید باعث تماس دائمی سیالات با آلیاژ و فلز کول می گردد و ممکن است رسوب زدگی به وجود آورد. حتی اگر مشکل هوا زدگی برطرف نگردد ممکن است موجوب مشکلات شیمیایی درون فن کویل گردد.

در گذشته بر روی فن کویل های یک پیچ به عنوان عمل هواگیری نصب می شد ولی در حال حاضر با پیشرفت این پیچ جای خود را به شیر های هواگیری داده است، ولی در هوا فن کویل ها نمی توان از شیر هواگیری استفاده نمود و این گزینه در فن کویل دیواری وجود ندارد و عمل هوا گیری باید توسط مالک دستگاه و یک متحصص تعمیرات فن کویل دیواری انجام پذیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.