انواع بلوک های سیمانی سبک و سنگین و نیمه سبک

انواع بلوک های سیمانی سبک و سنگین و نیمه سبک


بلوک سیمانی چیست | دلایل استفاده از بلوک سیمانی

برای درک بهتر و فهمیدن بلوک سیمانی باید دانست از چه موادی تشکیل شده است، بلوک سیمانی از شن و ماسه و سیمان و آب تشکیل شده است، به خاطر مواد بکار رفته در داخل بلوک سیمانی و اندازه بزرگی این متریال باعث شده هم عایق مناسبی باشد و هم در ساخت دیوار کار را سریعتر به جلو پیش ببرد، با ماندگار تجهیز طلایی باشد تا انواع بلوک سیمانی و قیمت بلوک سیمانی در بازار تهران را بگوییم:

پس از آن که دانستیم مواد تشکیل دهنده یک بلوک سیمانی چیست باید بدانیم این بلوک در چه انواعی ساخته می شود.

انواع بلوک سیمانی:

 • بلوک سیمانی سنگین.
 • بلوک سیمانی سبک
 • بلوک سیمانی نیمه سبک.

بلوک سیمانی سنگین:

در داخل این بلوک از ماسه سیمان و آب استفاده  می شود همانطور که از نامش پیداست وزن این بلوک بالاست و توان تحمل فشار بیشتری را در دیوار دارند، یکی از عمده معایب این نوع بلوک سیمانی این است که وزن ساختمان را بالا می برد، مهندسان ساختمانی تمام تلاش خود را کرده اند تا بتوانند وزن یک سازه بتنی یا عمرانی و یا ساختمانی را به روش های مختلف کم نمایند تا خطرات ناشی از بلایای طبیعی و خرابی احتمالی بنا و سازه کمتر شود.

عمده استفاده بلوک سیمانی سنگین در دیوار چینی محوطه بیرونی و حصار کشی باغات و دیوارهای سوله های و کارخانه ها استفاده می شود.

بلوک سیمانی سبک:

در ساخت این بلوک از پوکه معدنی ماسه و سیمان و آب استفاده می شود. از عمده استفاده این بلوک می توان در سقف های تیرچه سیمانی و بلوک اشاره نمود که باعث کاهش وزن سقف ساختمان می شوند.

بلوک سیمانی نیمه سبک:

در ساخت این نوع بلوک مانند بلوک سیمانی سبک از پوکه معدنی مواد حباب دار ماسه و سیمان و آب استفاده می شود، بلوک سیمانی نیمه سبک در دسته بلوک سبک می توان قرار داد.

مزایای استفاده از بلوک سیمانی به جای آجر فشاری یا آجر توپور:

 • صرفه جویی در زمان و وقت.
 • صرفه جویی در میزان مصالح بکار رفته.
 • عایق صوتی و حرارتی به دلیل بزرگی ابعاد.
 • حمل و نقل آسان.
 • سهولت در مسلح کردن.

استاندارد ساخت بلوک سیمانی:

استاندارد بکار رفته در ساخت بلوک سیمانی در ایران  به شماره ISIRI 70-1 بیان می شود، بلوک های توخالی که در ایران ساخته و عرضه می شود در ابعاد زیر می باشند

ساخته می شود و هر یک از این اعداد به سانتی متر می باشد،  در این استاندارد آمده است که جمع قطعات توپر باید بیش از کل همان جهت باشد و سطح پخش های پر بیش از 50% سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده را در برگیرد.

در این استاندارد آمده است که حداکثر ضخامت در بلوک های سبک در پوسته خارجی نباید بیش از 3 سانتی متر باشد و این عدد در بلوک سیمانی سنگین 4 ساتی متر است

مزایای استفاده از بلوک سیمانی:

 • افزایش سرعت در دیوار چینی 
 • کاهش هزینه در دیوار چینی
 • عایق بودن در برابر حرارت و صدا
 • تحمل بار و فشار بالا

معایب استفاده از بلوک سیمانی:

 • دوام کمتر نصبت به آحر فشاری یا آجرتوپر نصبت به آل.
 • ضایعات بالا در حمل و جابجایی نامناسب و غیر اصولی، این بلوک ها به دلیل داشتن سوراخ در خود اگر درست حمل و بارگیری نشوند ممکن است در طول مسیر راه و یا هنگام بارگیری و یا تخلیه بار خرد شده و بشکنند.
 • استحکام پایین در ارتفاعات بیش از 3 متر.

تقسیم بندی بلوک از نظر ساخت:

 • بلوک صنعتی.
 • بلوک معدنی.

بلوک صنعتی:از ترکیب دانه سبک با سیمان و آب تولید می شوداین بلوک دارای جرم حجمی کمتر از 900کیلوگرم برمتر مکعب می باشد، حداقل مقاومت این بلوک 30 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

بلوک معدنی:  تفاوت بلوک معدنی و صنعتی در خواص عایق بودن آن می باشد، معمولاً ضخامت جداره بلوک های توخالی آنها بیشتر از 3 سانتی متر است.

در ساخت بلوک معدنی از پوکه معدنی سیمان و آب استفاده می شود ، پوکه معنی همان طور که از نامش پیداست ار معادن استخراج می شود و همانند خاکستر آتشفشانی می باشد.

در شمال کشور معدن پوکه معدنی بسیار زیاد است از این رو قیمت این بلوک ارزان می باشد، دو تا از مهمترین معادن به نام معدن قروه و معدن پوکه تبریز می باشد .

 

مواد تشکیل دهنده پوکه معدنی:

بلوک سبک صنعتی که به آن پوکه معدنی نیز گفته می شود از سیمانی با عیار 350 و ترکیب به میزان نسبت از دو پوکه معدنی با ماسه تولید می شود. پوکه معدنی بر اساس نیاز مشتری ساخته و در بازار موجود است انواع رایج پوکه معدنی به نام های سه جداره و چهار جداره در بازار موجود می باشد. بلوک معدنی یا بلوک سبک صنعتی در دو مدل توپر و سوراخ دار تولید می شوند.

برای استعلام قیمت انواع بلوک سیمانی و پوکه معدنی کلیک نمایید.

 

تقسیم بندی بلوک سیمانی از نظر شکل ظاهری:

 1. بلوک تو خالی باربر.
 2. بلوک توپر.
 3. بلوک توخالی غیر باربر.

مکان های مورد استفاده از هر نوع بلوک سیمانی:

 • بلوک های نمادار
 • بلوک های توکار
 • بلوک های سقفی
 • بلوک های تیغه ای
 • بلوک های ستونی

جدول های خیابان و معابر داخل کوچه ها و یا بلوک های دودکشی از دیگر بخش ها هستند که استفاده چندانی در صنعت ساختمان سازی ندارند.

ساخت بلوک سیمانی در نوع مختلف:

بلوک های سمانی سبک و سنگین به سه روش قبل ساخت و عمل آوری هستند از این رو ما اشاره ای کوتاه به نحوه عمل آوری و ساخت این نوع می پردازیم.

ساخت بلوک سیمانی با آب ( عمل آوری با آب)

در روش عمل آوری با آب به طور منظم و دوره ای در طول یک هفته به بلوک آب پاشیده می شود تا مقاومت آن در برابر باد نور خورشید و باران و رطوبت بیشتر شود.

ساخت بلوک با بخار آب(عمل آوری با بخار):

این روش سریعترین روش و در عین حال روشی استاندارد می باشد در این روش بلوک ها در شرایطی خاص به اتاق مخصوصی برده می شوند و در این اتاق با کاهش و افزایش دما به آرامی صورت می گیرد و به این طریق از کاهش رطوبت داخل بلوک جلوگیری می شود و بلوک را مقاوم می کند.

ساخت بلوک با گرما(عمل آوری با گرما):

در این روش بلوک های ساخته شده در مقابل بادزن های بزرگ برقی قرار گرفته و باید در مکانی باشد که هوا در آن هوای آزاد نیز در جریان باشد، در این روش باید دقت داشت که رطوبت بلوک نباید از بین رود وگرنه بلوک با کوچکترین ضربه ای تکه می شود 

امیدواریم کهاین مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشد، اگر نیاز به مصالح ساختمانی و یا سیمان دارید کافیست با تلفن های 79402000 و یا 09121835042 تماس گرفته در کوتاه ترین زمان مصالح مورد نیاز شما در سراسر تهران یا کرج از نزدیکترین انبار برایتان ارسال می گردد.

شرکت ماندگار تجهیز طلایی تولید کننده انواع دستگاه های تهویه مطبوع در ایران با برند TKC می باشد در صورت نیاز به چیلر TKC یا فن کویل های مختلف با برند TKC و یا انواع داکت اسپلیت و یا هواساز دارید کافیست یک تماس بگیرید علاوه بر مشاوره رایگان از بهترین انواع هوا ساز و تهویه مطبوع با گارانتی 12 ماه و خدمات پس از فروش عالی برخوردار شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.